Strona używa cookies (ciasteczek) w celu zbierania danych statystycznych. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    [Zamknij]
:: Historia wsi Petrykozy

Nazwa wsi Petrykozy pochodzi od rodu Petrykowskich. Historia sięga czasów piastowskich, kiedy to w miejscu dzisiejszego „kopca” znajdowało się wczesnośredniowieczne grodzisko, pełniące prawdopodobnie rolę strażnicy lub komory celnej na drodze Żarnów – Skrzynno.

Najstarsze historyczne wzmianki o wsi pochodzą z XV wieku, kiedy była ona siedzibą rodu Petrykowskich herbu Odrowąż i pozostała w ich posiadaniu do XVII wieku.

Ilustracja                                     

       Stanisław Odrowąż (Patrukoszy)                                   Herb Odrowąż

         dziedzic Petrykóz w XV wieku

 

Na początku XVIII wieku Petrykozy przeszły w ręce rodziny Święcickich. W latach 1715 – 1729 należały do Marcina Święcickiego – łowczego Ciechanowskiego.

W 1741 r. właścicielem Petrykóz był Andrzej Sałecki  - cześnik Owrucki.

W drugiej połowie XVIII wieku wieś przechodzi we władanie rodu Małachowskich i od tego czasu następuje jej gwałtowny rozwój. Największe zasługi na tym polu ma Stanisław Małachowski herbu Nałęcz, późniejszy marszałek Sejmu Czteroletniego.


Stanisław Małachowski herbu Nałęcz, marszałek Sejmu Czteroletniego


Za czasów Stanisława Małachowskiego powstały w Petrykozach zakłady przemysłowe takie jak fryszerka i drutarnia, przy których na rzece Drzewiczce utworzono upust z kamienia ciosowego. W lipcu 1787 roku urządzenia te oglądał sam król Stanisław August Poniatowski oraz ówczesny doradca króla – Adam Naruszewicz.

 

                       

      Stanisław August Poniatowski                                 Adam Naruszewicz

     Król Polski w latach 1764-1795                       poeta, historyk, doradca króla

 

Za czasów Stanisława Małachowskiego w Petrykozach był dwór, karczma i 29 domów a pod koniec XVIII wieku kościół p.w. Świętej Doroty, wzniesiony jako votum wdzięczności na cześć uchwalenia Konstytucji 3 Maja, której marszałek Sejmu Czteroletniego był współtwórcą.

W 1888 r. majątek Małachowskiego odziedziczyli Platerowie. Przejął go Ludwik Broel - Plater, którego syn Zygmunt wybudował w Petrykozach cegielnię i tartak.

Po I wojnie światowej uregulowane zostały serwituty i przeprowadzona została parcelacja majątków. W roku 1945 majątek Platerów, na podstawie dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 r., został przejęty na rzecz Skarbu Państwa. Rodzina Platerów została zmuszona do opuszczenia swojej siedziby w Białaczowie.

Obecnie Petrykozy (dane z 2013 r.) zajmują powierzchnię 528 ha i liczą ponad pięciuset sześćdziesięciu mieszkańców. W Petrykozach znajdują się: Szkoła Podstawowa, tartak, przystanek autobusowy i kolejowy (nieczynny od 2009 r.), Ośrodek Zdrowia, punkt apteczny i pocztowy, sklepy i punkty usługowe.


Opracowała pani: Bożena Wężyk

Liczba odwiedzin dziś: 198
Liczba odwiedzin w tym miesiącu: 2223
Liczba wszystkich odwiedzin: 290474
 

© 2019